
Na današnji dan, 20. juna 1980. godine, premijerno je prikazan film Plava laguna (The Blue Lagoon), ekranizacija romana Henrija de Vera Stakpula (Henry de Vere Stacpoole), koji je gotovo odmah postao globalni fenomen.
Iako su kritike oko filma Plava laguna bile podeljene i često oštre, publika je film dočekala s oduševljenjem, a priča o dvoje mladih brodolomaca odrastao je uz egzotične pejzaže i kontroverzne momente postala jedan od najprepoznatljivijih filmskih simbola osamdesetih.
U centru priče su Emelin (Emmeline) i Ričard (Richard), dvoje dece koja, nakon brodoloma, završavaju na pustom tropskom ostrvu. U početku ih čuva brodski kuvar, ali nakon njegove smrti prepušteni su sami sebi – bez odraslih, bez škole, bez pravila. Vremenom sazrevaju, otkrivaju sopstvena tela i emocije, a njihovo prijateljstvo prerasta u nevinu, ali fizičku ljubav.
Glavne uloge tumače tada četrnaestogodišnja Bruk Šilds (Brooke Shields) i debitant Kristofer Atkins (Christopher Atkins), kome je to bio prvi glumački angažman i odskočna daska za kratku, ali primećenu karijeru.
Šilds, tada već poznata po ulozi u filmu Pretty Baby (1978), ovim ostvarenjem zacementirala je svoj status tinejdž zvezde, ali i otvorila pitanje eksploatacije maloletnika u filmskoj industriji.
Ljubav bez civilizacije: idila ili opasna romantizacija?
Režiser Rendal Klajzer (Randal Kleiser), poznat po ogromnom hitu Briljantin (Grease, 1978), odlučio je da u Plavoj laguni naglasak stavi na vizuelnu estetiku.
Film je sniman na ostrvu Nanuja Levu na Fidžiju, a svaki kadar odiše egzotikom, toplinom i prirodnom lepotom. U kombinaciji sa muzikom Bazila Poledurisa (Basil Poledouris), čije su orkestralne teme dale filmu dodatnu emotivnu dubinu, rezultat je bio film sporog ritma, gotovo meditativnog tona, i opojne atmosfere.
Upravo ta atmosfera – spoj netaknute prirode, golišavih tela i neiskvarenog detinjstva – bila je povod za brojne kontroverze. Jedni su film doživeli kao poetsku bajku o ljubavi oslobođenoj društvenih normi, dok su drugi isticali problematičan prikaz seksualnosti među maloletnicima, površne dijaloge i emocionalnu manipulaciju.
Tokom produkcije, za eksplicitnije scene korišćene su dvojnice kako bi se zaštitila maloletna Bruk Šilds, ali to nije sprečilo burne javne rasprave koje traju i danas – naročito kada se govori o granicama umetničke slobode u prikazivanju mladih tela i odnosa.

Finansijski uspeh, kritička polarizacija i trajna filmska nostalgija
Uprkos lošim kritikama, Plava laguna je bila veliki bioskopski hit – u SAD-u je zaradila preko 58 miliona dolara, uz budžet od svega 4,5 miliona, i time postala jedan od najgledanijih filmova 1980. godine. Iako nikada nije bila hvaljena zbog dubine narativa ili glumačke izvrsnosti, film je ostavio jak utisak zbog svoje egzotične scenografije i jedinstvene tematike.
Godine 1991, snimljen je nastavak pod nazivom Povratak u Plavu lagunu (Return to the Blue Lagoon), sa Milom Jovovič (Milla Jovovich) i Brajanom Krausom (Brian Krause) u glavnim ulogama, ali on nije uspeo da ponovi slavu originala.
Danas, više od četiri decenije kasnije, Plava laguna se ne ocenjuje isključivo kroz prizmu kvaliteta – već kroz prizmu nostalgije, vremena u kojem je nastala, i večitog pitanja gde se nalazi granica između filmske poezije i neprimerene provokacije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.