
Kina je sastavila listu američkih proizvoda koji će biti izuzeti iz carina od 125 odsto i obaveštava kompanije o toj politici, rekle su za Rojters dve osobe upoznate sa situacijom, dok Peking pokušava da ublaži posledice trgovinskog rata sa Vašingtonom.
Kina je već odobrila izuzetke od carina za određene proizvode, uključujući pojedine farmaceutske proizvode, mikročipove i avionske motore, a sada traži od firmi da identifikuju ključnu robu koju bi želele da uvoze bez nameta, objavio je Rojters u petak.
Međutim, postojanje takozvane „bele liste“ do sada nije bilo poznato.
Ovakav pristup omogućava Pekingu, koji je više puta ponavljao da je spreman da se bori do kraja, osim ako SAD ne ukinu svoje tarife od 145 odsto, da javno zadrži svoje oštre poruke dok privatno preduzima praktične korake da da ustupke.
Nije jasno koliko i koji su proizvodi uključeni na listu, a koje vlasti nisu objavile javno iako vlasti privatno kontaktiraju kompanije i obaveštavaju ih o postojanju liste proizvoda koje bi bile izuzete od carina, naveo je jedan od izvora koji radi u farmaceutskoj kompaniji koja prodaje lekove proizvedene u SAD u Kini.
Kompaniju je u ponedeljak kontaktirala vlada Šangaja (Pudong) u vezi sa listom, rekao je izvor, dodajući da je firma ranije lobirala za izuzeće od carina jer se za neke svoje proizvode oslanja na američke tehnologije.
„Još uvek imamo mnogo tehnologija koje su nam potrebne iz SAD-a“, rekao je sagovornik.
Drugi izvor navodi da su neke kompanije zamoljene da privatno kontaktiraju vlasti kako bi se raspitale da li se njihovi uvezeni proizvodi kvalifikuju za izuzeće.
Spisak proizvoda oslobođenih carina, kako izgleda, i dalje se širi: Kina je ukinula carine na uvoz etana iz SAD-a, izvestio je Rojters u utorak.
Veliki prerađivači etana već su tražili izuzeće jer su SAD jedini dobavljač tog gasa.
Američki predsednik Donald Tramp rekao je u utorak da misli da je trgovinski sporazum sa Kinom „na vidiku“.
„Ali to će biti pošten sporazum“, dodao je.
Procena uticaja
Još dva izvora navode da Kina, takođe, sprovodi anketu među kompanijama kako bi procenila uticaj trgovinskog rata.
Na nedavnom sastanku, vlasti u istočnoj Kini zatražile su od jedne strane poslovne lobističke grupe da „komunicira sve ključne situacije izazvane tarifnim tenzijama kako bi se evaluirali konkretni slučajevi“, rekao je za Rojters sagovornik upoznat sa situacijom.
Osoba je odbila da navede grad u kojem je sastanak održan, jer okupljanje nije bilo javno.
Vladini zvaničnici iz Sjamena, grada u jugoistočnoj provinciji Fuđijan koji je dom velikoj luci i proizvodnoj bazi za elektroniku, takođe su u nedelju poslali anketu kompanijama radi procene uticaja carina, rekao je drugi izvor upoznat sa dešavanjima.
Anketa je poslata tekstilnim firmama i proizvođačima poluprovodnika i uključivala je pitanja o proizvodima kojima trguju sa SAD-om i procenjenom uticaju američkih i kineskih carina na njihovo poslovanje, naveo je izvor.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.