
Ruski predsednik Vladimir Putin sastao se sa kineskim predsednikom Si Đinpingom, koji je u poseti Moskvi, u sali Svetog Đorđa u Velikoj palati Kremlja, piše TASS.
Na početku razgovore sa kineskim predsednikom Si Đinpingom i kineskom delegacijom, Putin je nazvao svog kineskog kolegu „dragim prijateljem“.
„Dragi predsedavajući, dragi prijatelju, dragi kineski prijatelji! Veliko mi je zadovoljstvo da vam svima poželim dobrodošlicu u Moskvu“, rekao je Putin obraćajući se gostima. „Veoma sam zadovoljan našim novim sastankom i iskreno cenim priliku da imam lični, direktan razgovor sa vama“, naglasio je on, prenosi TASS.
Si je u u svom uvodnom izlaganju uzvratio Putinu sa „dragi prijatelju“, ističući stratešku prirodu odnosa i raspoloženje za očuvanje istorijske istine o Drugom svetskom ratu.
Dnevni red razgovora uz učešće delegacija obuhvata međunarodna pitanja (uključujući saradnju u okviru BRIKS, Šangajske organizacije za saradnju i G20), rast bilateralne trgovine.
Na agendi je i saradnja u energetskom sektoru, uključujući gasovod Snaga Sibira-2, koji bi trebalo da prođe sa teritorije Jamala i Zapadnog Sibira u Kinu.
Kremlj je najavio da će šefovi država razgovarati o „najvažnijim pitanjima“, uključujući ukrajinski sukob i rusko-američke odnose, prenosi TASS koji je objavio ključne izjave Putina i Si Đinpinga na otvaranju razgovora.
Ravnopravni odnosi
Predsednik Ruske Federacije rekao je da očekuje da će razgovarati o čitavom nizu bilateralnih odnosa, napominjući da su oni „jednaki, obostrano korisni i neoportunistički“.
„Razvijamo naše veze za dobrobit naroda obe zemlje, a ne protiv bilo koga“, naglasio je on. „Namera da se izgradi dobrosusedstvo, ojača prijateljstvo i proširi saradnja je izbor Rusije i Kine zasnovan na strateškoj saradnji“, dodao je ruski lider.
S druge strane, Si Đinping je napomenuo da se pod „strateškim vođstvom“ njega i Putina „jača politička interakcija, jača se praktična saradnja, kulturne, humanitarne, razmene i međuregionalne veze dobijaju na zamahu“.
Putin je napomenuo je da će vojnici iz Kine koji učestvuju na vojnoj paradi na Crvenom trgu biti najveći od stranih. On je takođe naglasio da ne treba zaboraviti žrtve naroda Rusije i Kine u Drugom svjetskom ratu.
„Sovjetski Savez je dao 27 miliona života, položio ih na oltar Otadžbine i na oltar Pobede. A 37 miliona života je pretrpelo kineski rat za slobodu i nezavisnost“.
Moskva i Peking, naveo je Putin, čvrsto čuvaju istorijsku istinu, štite sećanje na događaje tih godina i suprotstavljaju se „modernim manifestacijama neonacizma i militarizma“.
Si Đinping se složio, dodajući da je Kina spremna, zajedno sa Rusijom, „da snosi posebnu odgovornost“ i „sa osećajem dužnosti da hrabro brani istinu o istoriji Drugog svetskog rata“. Prema njegovim rečima, Peking i Moskva će braniti ne samo svoje interese, već i interese svih zemalja u razvoju, formirajući ravnopravan, uredan i inkluzivan multipolarni svet.
Moguća poseta
Predsednik Ruske Federacije zahvalio se kineskom gostu na pozivu na proslavu povodom najvažnijeg datuma – 80. godišnjice pobede nad militarističkim Japanom. „Biće mi drago da ponovo posetim prijateljsku Kinu u zvaničnoj poseti koja se podudara sa ovim datumom.“
Nakon razgovora, Putin i Si Đinping će potpisati dve zajedničke izjave i razgovarati sa novinarima. Očekuje se da će biti odobreno i nekoliko međuvladinih i međuresornih dokumenata. Biće i neformalne komunikacije: u završnom delu planiran je „poverljivi razgovor uz čaj u formatu jedan na jedan“.
Poseta Si Đinpinga je tempirana tako da se poklopi sa 80. godišnjicom pobede u Velikom otadžbinskom ratu. Sutra će kineski lider biti glavni gost na Paradi pobede. Ovo je treći kontakt između šefova država od početka godine.
U januaru su održali sastanak u formatu videokonferencije, a krajem februara razgovarali su telefonom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.