
Barem od 2019. u politici Srbije lebdi zašto Nenad Lj. Stefanović, nekadašnji novinar Vremena na poziciji glavnog i odgovornog urednika RTS-a, i njegov profesionalni i lični prijatelj Dragan Bujošević, nekadašnji novinar NIN-a na poziciji generalnog direktora ovog javnog servisa, ne oslobode Radio-televiziju Srbije iznutra.
U međuvremenu opozicioni zahtevi za ostavkama ovog dvojca, postali su učestali, učestaliji nego svi drugi.
I oni su odolevali, mada gostovanje Stefanovića i Bujoševića povodom studentske blokade RTS-ovih studija u aprilu, u emisiji „Oko“ 5. maja, izgleda kao „labudova pesma“ ljudi koji znaju da su odlazeći.
Najšira javnost u Srbiji imala je retku priliku da čuje i vidi Stefanovića, a da to nije neki dokumentarac o padu Berlinskog zida ili Dalekom istoku.
Nenad Lj. Stefanović je od vremena kada je radio mirne, i tada bi rekli dosadne intervjue sa Vojislavom Koštunicom i Borisom Tadićem, uvek iza kamere, gotovo nikad ispred.
Ali, zadržao je izgled i nastup novinara zlatnog doba štampe, iako je još 2004. postavljen za v.d. glavnog i odgovornog urednika Informativnog programa RTS-a.
U novinarskim krugovima u Beogradu bio je poznat po kolegijalnosti i po nadimku „Neša Japanac“ budući da je godinama izveštavao i za novine u Japanu.
Stefanović je rođen 1956. godine u Zemunu, završio je novinarstvo na FPN u Beogradu, i specijalizaciju na Svetskom institutu za novinarstvo u Minesoti 1991.
Novinarstvom je počeo da se bavi 1980. godine u Večernjim novostima, gde je bio i dopisnik iz Užica dve godine, da bi se potom vratio u redakciju i tvrdi se, bio jedini jugoslovenski izveštač iz Berlina 1989. Novosti napušta 1990. i odlazi u Vreme, gde ostaje do odlaska u RTS.
Bio je i ratni izveštač i izveštač posle rata iz Haškog tribunala i sa suđenja Slobodanu Miloševiću.
Koautor je sa Đurom Bilbijom i Jovanom Kesarom knjige “Geneza maspoka u Hrvatskoj”, izdanje 1990.
Jedan je od osnivača NUNS-a, koji je potom, napustio, a pominje se i da je bio i inicijator kampanje za oslobađanje generala Vladimira Trifunovića.
Dolazeći na RTS je rekao da će se truditi da u ovoj kući podstakne istraživačko novinarstvo.
„Moj cilj je da, ako mogu, nastavim sa poboljšanjima u informativnom programu, a mislim da je Gordana Suša tu već uradila dobar posao. Moja je namera da u informativnom sadržaju nacionalne televizije, u meri u kojoj to dozvoljava elektronski medij”, rekao je tada Stefanović, a političarima poručio da mogu da računaju na fer i uravnoteženo izveštavanje.
Dobitnik je nagrade „Jug Grizelj“ za 2001. Oženjen je poznatom lekarkom i otac dvoje dece.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.