
Jedanaest godina nakon poplava koje su u Srbiji odnele 57 života, a od toga 17 u Obrenovcu koji je najteže bio pogođen, i dalje niko za to nije odgovoran. Iako su se vodili sporovi o tome da li su vlasti pravovremeno reagovale, zbog čega nije na vreme uključena sirena za uzbunjivanje i mnogi drugi, činjenica je da je tadašnji gradonačelnik Obrenovca danas na višoj poziciji, dok u toj opštini nema ni spomenika koji bi obeležio ovu katastrofu.
U poplavama od 10. do 27. maja 2014. godine, u Srbiji je bilo ugroženo 1,6 miliona građana dok je život izgubilo 57 ljudi, a šteta je procenjena na oko dva miliona dolara.
Poplavama je najviše bila pogođena opština Obrenovac u kojoj se izlila rekla Kolubara i potopila 90 odsto te opštine. U Obrenovcu je, prema podacima ministarstva unutrašnjih poslova stradalo 17 ljudi, dok je iz svojih domova evakuisano oko 25.000 građana.
Tada sa mesta premijera Srbije, Aleksandar Vučić je poplave opisao kao najgoru prirodnu katastrofu koja je ikad zadesila Srbiju.
„Nadam se da ćemo iz ove krize izaći kao ljudi koji imaju viziju i da ćemo da znamo kako zemlju da obnovimo“, rekao je Vučić tada u Skupštini.
On je tom prilikom istakao da je objektivan problem to što u celoj Srbiji postoji samo 17 posto ispravnih sirena za uzbunjivanje građana, te da je u Obrenovcu radila samo jedna.
I gradska i republička vlast tada je bila kritikovana zbog zakasnele i neadekvatne reakcije.
Ipak, danas, 11 godina nakon poplava, zvanično niko nije odgovoran za tragediju koja je zadesila Srbiju, a posebno Obrenovac.
Član gradskog odbora Narodnog pokreta Srbije Dragan Todorović za Danas kaže da je poplava u Obrenovcu „prva situacija kada je u našoj zemlji politika preuzela vlast od struke“.
„Tada je u Srbiji, posle „batine“ izgubljene lične karte i poplava u Obrenovcu umrla vladavina prava u ovoj zemlji“, kaže Todorović i dodaje da je to bio najveći poraz sudstva i Tužilaštva u Srbiji.
To je slučaj, tvrdi on, zbog nepostojanja odgovornosti za veliki broj žrtava.
„Čak je Čućković i nagrađen prelaskom u Srpsku naprednu stranku, mislim da je svima sve jasno“, navodi naš sagovornik i dodaje da se možda radi i o uceni, podsećajući na izjavu Čučkovića da bi „pre izabrao smrt nego da bude zajedno sa strašilom iz pečenjare“, misleći na Milorada Grčića.
Tadašnji gradonačelnik Obrenovca, Miroslav Čučković je kasnije postao član SNS-a, a 2022. godina došao i do pozicije gradskog menadžera Beograda.
Todorović je mišljenja da je struka mogla da predvidi dešavanja u Obrenovcu, ali da iz nekog razloga vlast nije htela da iseli građane Obrenovca dva dana pre poplave, iako je vodoplavni talas već poplavljivao teritorije ka Obrenovcu.
„Oni ništa nisu preduzeli, čak su rekli građanima da budu mirni“, ističe Todorović i dodaje da je umesto odgovornosti, sve pokriveno „velom tajne“.
Sagovornik Danasa naglašava da i dan danas nema spomenika koji bi obeležio tu tragediju, kao ni zvaničnih obeležavanja godišnjica.
„Par puta je opozicija izlazila na mesto gde treba da bude spomenik, polagala venac. To je sve u celoj priči, ostalo apsolutno nikada ništa od strane vlasti nije urađeno“, kaže Todorović i dodaje da se nada da će nakon demokratskih promena neko za sve to odgovarati.
Predsednica obrenovačkog Opštinskog odbora Stranke slobode i pravde Slavica Jevtić u saopštenju je podsetila da se u subotu navršilo 11 godina od najveće poplave koja je zadesila tu beogradsku opštinu, te dodala da odgovornosti i dalje nema
“Poplava je ostavila pustoš za sobom, ceo grad je bio pod vodom, a Obrenovac je tada postao simbol stradanja. Najstrašniji ishod poplave je 17 ljudskih žrtava”, navela je Jevtić.
Ona je istakla da su nadležni najavljivali detaljnu istragu kojom bi se utvrdilo da li je bilo propusta u sistemu odbrane od poplave.
“Međutim, niko nije odgovarao za 17 ljudskih žrtava. Miroslav Čučković da bi bio pošteđen odgovornosti, preleteo je u SNS, sigurnu kuću za sve one ogrezle u korupciji i kriminalu”, naglasila je Jevtić.
Naglasila je da za 11 godina aktuelna vlast nije ništa uradila na odbrambenom sistemu od poplava u Obrenovcu.
“Zbog toga, zbog 17 izgubljenih života, zbog “ostanite kod kuće” kada je trebalo da se evakuiše – zbog svega toga, ali i korupcije koja ubija će se odgovarati, uskoro”, zaključila je Jeftić.
Iako godinama nije izgrađen spomenik kojim bi se obeležila ova prirodna katastrofa, ove godine je održan moleban i parastos u crkvi Silaska Svetog Duha na apostole.
Molebanu su prisustvovali predstavnici Crkvene opštine Obrenovac, Gradske opštine Obrenovac i građani, dok su učenici Gimnazije nakon toga održali 17 minuta tišine i položili vence na Kolubarskom mostu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.