
Od početka godine, zaključno sa 10. aprilom, država je isplatila 40,2 miliona evra na ime subvencija investitorima.
Uglavnom se radi o drugim tranšama po osnovu ranije ugovorenih investicija, ali neke subvencije su isplaćene i za investicije koje su tek nedavno realizovane.
Više od polovine ove sume isplaćeno je kineskom proizvođaču autodelova Mint. Ova kompanija je inkasirala od države 22.226.285 evra, pokazuju podaci Ministarstva privrede. To je prva tranša.
Radi se o drugoj fazi investicije u izgradnju fabrike autodelova, a ukupna subvencija je 23,5 miliona evra.
Mint se obavezao da zaposli najmanje 700 radnika, a ukupna investicija ove kompanije je 183,6 miliona evra.
Iako je većina investicija kojima su isplaćene subvencije od poečtka ove godine, domaće, po vrednosti strani investitori su dobili gro subvencija.
Knjaz Milošu je uplaćena prva tranša od 4,44 miliona evra za investiciju u industrijske objekte i internu saobraćajnicu. Ukupna investicija Knjaz Miloša koji je u vlasništvu češke firme Matoni je 28,5 miliona evra, ukupan iznos subvencije je 4,67 miliona evra.
U februaru je Hemofarmu isplaćena prva tranša subvencije od 2,5 miliona za modernizaciju i automatizaciju pogona u Šapcu.
Ukupan iznos subvencije je 3,5 miliona evra, a ukupan iznos investicije fabrike lekova u vlasništvu nemačke Štade je 14,3 miliona evra.
Od domaćih kompanija od početka godine, od države je najviše novca dobila firma Zlatni plod SP iz Sinoševića. Njima je na ime prve tranše isplaćeno 4,7 miliona evra što je u ukupan iznos subvencije.
Ovo preduzeće koje se bavi gajenjem voća pravi pogon za liofilizaciju,a ukupna investicija iznosiće 16,5 miliona evra. Zlatni plod zapošljava devet ljudi, a obavezao se da će sa ovom investicijom zaposliti bar još 75 radnika.
Među onima koji su ove gdine dobili od države subvencije za investiciju je i Piramida 72 iz Šapca koja je dobila prvu tranšu od 1,6 miliona evra za izgradnju proizvodnog pogona.
Spisak preduzeća koja su zaključili ugovore sa državom i očekuju uplate je znatno duži.
Na njemu, iako još nisu dobili uplatu subvencija, nalazi se i Matijević kome je za obnovu hotela Slavija odobreno 3,67 miliona evra. Matijević se obavezao da će uložiti ukupno 18,4 miliona evra.
Od poznatih domaćih biznismena ugovor sa državom dobila je i firma Mona manufaktura u vlasnitvu Uroša Momirovića, brata bivšeg ministra u Vladi Tomislava Momirovića.
On će za fabriku konih predmeta u Vranju dobiti podsticaj od 874.000 evra, pod uslovom da uloži 3,8 miliona evra i zaposli 200 radnika.
Za fabriku vode Mioni, kompanija Delta invest u vlasništvu Miroslava Miškovića dobiće od države 4,14 miliona evra. Vrednost investicije je 14,8 miliona evra, a u fabrici mora da bude zaposleno najmanje 30 radnika.
Od velikih domnaćih kompanija ugovor sa državom o podsticaju ima i Eliksir grupa. Njima je odobreno 10,9 miliona evra za subvenciju za investiciju vrednu 70 miliona evra. Kompanija treba da izgradi novi kapacitet i poboljša kvalitet proizvodnje fosforne kiseline u Prahovu.
Na spisku je i američka kompanija za proizvodnju električnih automobila Rivian.
Rivian bi trebalo da otvori evropski tehnološki centar u Srbiji i za to da od države dobije 3,5 miliona evra, a ukupna investicija je 6,6 miliona evra koje Rivian treba u materijalnim i nematerijalnim sredstvima da uloži do kraja ove godine.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.