Inicijativa "Zahtevi inženjera" i u Briselu ukazala na krizu srpske inženjerske struke 1Izvor: Zahtevi inženjera

Inicijativa „Zahtevi inženjera“ saopštila je da je na 19. sastanku Zajedničkog konsultativnog odbora (ZSO) EU i Srbije, održanom 7. aprila u Briselu, ukazala na duboku krizu inženjerske struke i katastrofalno stanje u kojem se ta profesija nalazi.

U ime više od 7.000 inženjera, predstavnik Zajednice Vladimir Jovanović obratio se učesnicima panela o pripremama za EXPO 2027.

U obraćanju skupu, Jovanović je istakao da je tragedija u Novom Sadu 1. novembra 2024, kada je život izgubilo 16 ljudi, brutalno ogolila sve slabosti sistema, dok su institucije, uključujući i Inženjersku komoru Srbije (IKS), ostale samo nemi posmatrači, umesto da zaštite struku i građane.

Posebno oštro Jovanović je ukazao na sramotnu i neprihvatljivu situaciju u kojoj se nalazi više od deset njihovih kolega – projektanata, izvođača i članova tehničke komisije – koji su već više od 140 dana nezakonito i nepravedno zadržani u pritvoru, bez suđenja i bez mogućnosti da se brane sa slobode.

„Dok oni čekaju pravdu iza zatvorskih zidova, političari koji su otvorili žalezničku stanicu, uprkos svim propustima i upozorenjima, i dalje su na slobodi, zaštićeni političkim imunitetom i moći. Ova pravosudna farsa nije samo lična tragedija naših kolega i njihovih porodica, već i brutalan udarac čitavoj inženjerskoj profesiji u Srbiji“, rekao je Jovanović na skupu.

Ova situacija jasno pokazuje da sistem ne samo da ne štiti struku, već je aktivno koristi kao žrtvenog jarca za političke i koruptivne projekte.

Dalje, Jovanović je skrenuo pažnju i na: sistemsku degradaciju inženjerske profesije, političke pritiske na projekte, donošenje zakona bez konsultovanja struke-iza zatvorenih vrata, i prilagođavanje propisa interesima vlasti.

Zatim, ukazao je i na opasnu praksu usvajanja specijalnih zakona kojima se brišu ključni mehanizmi bezbednosti građevinskih projekata, uključujući tehničke preglede i procene uticaja na životnu sredinu.

U Briselu je jasno poručeno da je „Zajednica inženjera“ nastala iz očaja, ali i odlučnosti, kao odgovor profesionalaca, koji više ne pristaju da ćute dok se urušavaju osnovni standardi struke.

Takođe, predstavljeni su i „Zahtevi inženjera“, koji uključuju: podršku studentskim pokretima u borbi za pravnu državu, neposrednu depolitizaciju i profesionalizaciju Inženjerske komore Srbije, oslobađanje kolega koji trpe nepravdu i nemaju pravo da se brane sa slobode,

Iako Srbija još uvek nije članica Evropske unije, Jovanović je istakao da joj po istoriji, vrednostima i duhu pripada – i da je krajnje vreme da evropske institucije pomognu u uspostavljanju pravila koja će štititi struku, a ne političke elite.

Na kraju sastanka usvojena je zajednička deklaracija, dostupna na sajtu Evropskog ekonomsko-socijalnog komiteta:
https://www.eesc.europa.eu/en/agenda/our-events/events/19th-meeting-eu-serbia-joint-consultative-committee

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari