Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Dragan GlamočićFoto: BETAPHOTO / DRAGAN GOJIC

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Dragan Glamočić izjavio je danas da su poljoprivrednici uvek nezadovoljni, bez obzira na visinu budžeta, iako je on danas četiri puta veći nego tokom njegovog prethodnog mandata – od 2013. do 2014. godine.

„Ipak, ne treba očekivati da će on i dalje rasti. Naš zadatak je da rasporedimo postojeća sredstva racionalnije i efikasnije“, rekao je Glamočić na konferenciji „Podsticaji u fokusu – razgovori sa poljoprivrednicima“ u okviru 92. Međunarodnog poljoprivrednog sajma u Novom Sadu, a prenelo Ministarstvo u saopštenju.

Ministar je najavio strožiju kontrolu trošenja subvencija, uključujući obavezu dostavljanja računa i predračuna, kao i novi kalendar konkursa kako bi se poljoprivrednici mogli bolje pripremiti.

Kazao je da su poljoprivrednicima na raspolaganju povoljni krediti kroz saradnju sa Rajfajzen bankom, Alta bankom, NLB bankom i, od sutra, i Poštanskom štedionicom, sa rokom korišćenja do oktobra.

Najavio je i da su upravo raspisani javni pozivi za pčelarstvo i tov, a da se u narednih deset dana očekuju i javni pozivi za genetiku i deklarisano seme.

Kada je reč o kvalitetu mleka i bezbednosti hrane, ministar je rekao da će od januara početi da radi nezavisna laboratorija za kontrolu kvaliteta mleka, koju je Ministarstvo osnovalo u saradnji sa Evropskom unijom, kao i da će nove godine sa analizama početi i laboratorija u Batajnici.

„Naš cilj je da stimulišemo one koji proizvode najkvalitetnije mleko. Oni koji budu imali slabije rezultate dobijaće manje subvencije, dok će najbolji biti nagrađeni višim premijama“, rekao je Glamočić i dodao da će novi sistem kontrole eliminisati postojeće nedoumice u vezi sa različitim rezultatima u analizama.

U okviru borbe za transparentnost, ministar je najavio i uvođenje obaveznog deklarisanja proizvoda koji, umesto mleka, sadrže biljne masti, čime će se onemogućiti da se, na primer, proizvodi sa biljnim uljem nazivaju sirom.

„Želimo da potrošači tačno znaju šta kupuju – bilo da je reč o siru, pavlaci ili mesu. Radimo i na preciznijem označavanju porekla mesa kako bi se jasno razlikovalo sveže domaće meso od uvoznog“, kazao je ministar Glamočić, prenosi Beta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari