Penzioneri - Vučićeva sigurna karta 1foto FoNet/Kabinet predsednika

Režimski mediji uspeli su da kod većeg broja penzionera stvore uverenje da im penzije isplaćuje lično predsednik Aleksandar Vučić, i da, ako on ne bude na čelu države, neće biti ni penzija.

Penzioneri čine značajan deo biračkog tela, i to uglavnom Vučićevog. Zato, kada je predsednikov rejting poljuljan, uvek igra na sigurnu kartu – dodvoravanjem penzionerima kroz povećanje penzija.

Ni ovoga puta nije drugačije. U atmosferi društvene napetosti koja traje skoro sedam meseci, odnosno od pada nadstrešnice u Novom Sadu, ali i u trenutku kada se u javnosti pokreće priča o mogućim vanrednim izborima, predsednik Vučić najavljuje da je u planu povećanje penzija i minimalne zarade do kraja godine.

Činjenica je da penzioneri, naročito oni koji primaju poljoprivrednu penziju, i radnici sa najnižim platama teško žive, te im svako povećanje znači da lakše preguraju mesec – naročito u poslednjih nekoliko godina visoke inflacije i neprestanih poskupljenja.

Međutim, predsednik Vučić i ostali predstavnici vlasti imali su mnogo prilika da poboljšaju njihov položaj, samo što se te prilike nisu poklapale sa padom predsednikovog rejtinga, pa su često ostale neiskorišćene.

I imaju priliku svake godine, jer se, po zakonu, penzija usklađuje jednom godišnje sa inflacijom i rastom zarada. Na primer, država je prošle godine čak zakinula penzionere za 3,53 odsto, jer uvećanje od 10,9 odsto od 1. decembra 2024. nije pratilo rast zarada.

Sada, kako predsednik najavljuje, država planira da im to „vrati“, jer im je, kaže, „dužna“. A dužna im je mnogo više od toga, jer penzije kaskaju i za troškovima života i za rastom zarada.

Slična je situacija i sa minimalcem. Visinu minimalne zarade svake jeseni dogovaraju Vlada, sindikati i poslodavci. Položaj zaposlenih sa najnižim primanjima mogao je da bude mnogo bolji da je Vlada makar jednom pristala na zahteve sindikata koji godinama ukazuju da minimalna zarada u Srbiji nije plata za život već za preživljavanje.

Prema podacima Eurostata, Srbija je pri dnu lestvice po visini minimalne zarade u Evropi. Gore od Srbije jedino su Albanija, Severna Makedonija i Bugarska.

Država se na sve zahteve sindikata oglušila i opravdala ih time da se „mora voditi odgovorna ekonomska politika, kako budžet ne bi bio ugrožen“.

Ekonomski stručnjaci upozoravaju da najavljeno povećanje penzija i plata predstavlja jednu vrstu „helikopter novaca“, a koja može da odvede Srbiju u nova zaduženja, rast inflacije i ugrožavanje domaće ekonomije.

Međutim, kada je predsednikov rejting u krizi onda priča o „odgovornoj ekonomskoj politici“ pada u vodu.

Budžet bez problema trpi Vučićeve izdašne najave kad mu rejting klizi, a kada su najsiromašniji stvarno u krizi, tada se štedeti, i ostaje im da trpe glad.

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari