Tržište opet izaziva: Sukob Indije i Pakistana najavljuje veliki rast cene nafte 1Foto: Shutterstock/Golden Dayz

Svet odavno ne miruje a situacija postaje sve napetija, s obzirom da se umesto smirivanja tenzija raspaljuju i nova/stara žarišta. Nakon ukrajinsko-ruskog i izraelsko-palestinskog, na red je ponovo došao sukob između Indije i Pakistana koji datira još od 1947.

U već nestabilnim geopolitičkim okolnostima koje sve više direktno utiču na živote ljudi, ovaj sukob samo će dodatno produbiti globalnu krizu. Ukoliko se na ove ratove dodaju i trgovinski ratovi, sa sigurnošču se može reći da su pred nama veoma nestabilna vremena, kako politička tako i ekonomska. Već postojeća nestabilna geopolitička situacija produbila se ovog puta novim konfliktom dveju zemalja koji će nesumnjivo imati direktnog uticaja i na tržište. Sukob između starih neprijatelja Indije i Pakistana, prema mnogim analitičarima može da dovede do velike volatilnosti na tržištu usled koje bi neki trgovci mogli imati velike koristi.

U periodima nestabilne geopolitičke situacije kada i tržište postaje nestabilno, pojedine sirovine i akcije kompanija koje se bave proizvodnjom tih sirovina doživljavaju pravi procvat. Trgovinski rat koji i dalje traje i geopolitičke tenzije izbacile su naftu u prvi plan, a u ovakvim nestabilnim vremenima i volatilnom tržištu još jedna stvar je uvek u samom vrhu, a to je zlato. Indijsko-pakistanski konflikt ipak bi mogao da ovoga puta naftu ponovo izbaci u prvi plan. Ovaj konflikt će svakako stvoriti veliku volatilnost cena što će predstavljati pravi izazov za investitore. Trenutna cena nafte je oko 59$ i ona se nalazi u blagom padu. Pratite cenu nafte iz minuta u minut na našoj platformi potpuno besplatno.

Međutim, sukob u Južnoj Aziji mogao bi da ima širi uticaj na globalne cene nafte. Sa porastom tenzija, tržišta često vide povećanje cena nafte upravo zbog neizvesnosti na Bliskom istoku i u Aziji. Trenutna dešavanja u ovim delovima sveta signaliziraju na moguć nagli skok cena nafte u narednom periodu. Ovakav rast cena nafte pogodovaće određenim sektorima i kompanijama u kojima nafta igra vodeću ulogu a investitori mogu posmatrati ulaganje u akcije ovakvih tipova kompanija kao na potencijalni dugoročni rast. Iako je poslednjih dana cena nafte u blagom padu od oko 2%, sukob koji se rasplamsao, kao i već postojeći oružani sukobi i trgovinski rat, neminovno će dovesti do volatilnosti tržišta koje bi se ogledalo u velikom povećanju cene nafte. Stoga je trenutno, ulaganje u ovu sirovinu jedno od najsigurnijih izbora na tržištu. Pogledajte najnovije cene akcija najvećih naftnih kompanija.

Iako nestabilnost tržišta može da uznemiri pojedine investitore, iskustvo nam pokazuje da ovakvi trenuci zapravo otvaraju put trgovcima da profitiraju na potcenjenim akcijama. Te akcije, pogotovo za vreme velikih sukoba, vezane su za industrije dugoročnog rasta kao što su obnovljiva energija, tehnologija i odbrana. S tim u vezi, ulaganje u naftu, koja je povezana sa svim ovim i čija cena je trenutno u padu, predstavlja jedno od nsjigurnijih rešenja jer se predviđa veliki rast cena u narednom periodu. Naučite kako da trgujete cenama akcija otvaranjem besplatnog demo računa.

Ovaj tekst je pripremljen i odobren od strane investicionog savetnika, Svetislava Milutinovića,
zaposlenog u Kapital RS Inc. a.d. Beograd, Severni bulevar 6, investicionog društva pod nadzorom
Komisije za hartije od vrednosti Republike Srbije, broj dozvole: 5/0-02-672/18-16.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari