
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić večeras je u Njujorku, na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija (SB UN), izrazio zabrinutost i žaljenje što tokom izlaganja šefice kosovske diplomatije Donike Gervala-Švarc nije čuo ni reč o posvećenosti dijalogu sa Beogradom ili o ispunjavanju obaveza iz sporazuma postignutih pod okriljem EU.
„Umesto toga, čuli smo niz optužbi na račun vlade Srbije i UNMIK-a (Misije UN na Kosovu), što je neprihvatljivo i šalje veoma lošu poruku o odnosu prema misiji koju su poslali generalni sekretar i ovo telo“, rekao je Đurić pred kraj sednice SB UN.
Tokom rasprave na sednici, na kojoj je razmatran novi izveštaj generalnog sekretara UN Antonija Gutereša o radu UNMIK-a, Đurić je kazao i da su „institucije u Prištini priliku da se obrate SB UN još jednom iskoristile da optuže Srbiju za navodni genocid na Kosovu“.
„To je narativ bez ikakvih osnova koji oni često koriste za dnevno-političke potrebe. Takve neodgovorne tvrdnje sprečavaju svaku mogućnost za napredak u normalizaciji odnosa Srba i Albanaca, Beograda i Prištine“, naveo je Đurić na sednici na kojoj je razmatran Guterešov izveštaj za period od 16. septembra 2024. do 15. marta 2025. godine.
Đurić je rekao i da uvrede koje je Gervala-Švarc iznela na račun rukovodstva Srbije i njenog predsednika Aleksandra Vučića „neće doprineti normalizaciji odnosa ni poboljšanju političke klime“.
„Ako zaista želimo da gradimo zajedničku budućnost, moramo da se ponašamo odgovorno i da kažemo da su najveće žrtve kosovske krize bili civili, bez obzira na etničku pripadnost. Ne možemo dozvoliti jednoj strani da potpuno preuzme ulogu žrtve i da negira sve zločine nad Srbima“, dodao je Đurić.
Srbija će uvek biti na strani dijaloga
Ministar spoljnih poslova u tehničkom mandatu Marko Đurić izjavio je večaras, na sednica Saveta bezbednosti (SB) Ujedinjenih nacija (UN), da „Srbija ostaje jasno posvećena izgradnji mira i stabilnosti kako na Kosovu i Metohiji, tako u celom regionu“.
„Uprkos tome šta neki misle i kako odlučuju da deluju, ubeđen sam da nema alternative dijalogu. Srbija će uvek biti na strani dijaloga, ali ne smemo zaboraviti da dijalog znači učešće dveju strana“, rekao je Đurić na sednici SB UN, na kojoj je razmatran šestomesečni izveštaj generalnog sekretara UN Antonija Gutereša o radu Unmika, od septembra prethodne do marta ove godine.
Đurić je pozvao SB da „ozbiljno reaguje kako bi sprečio nepopravljivu štetu opstanku Srba i drugih manjinskih zajednica na Kosovu i Metohiji, kao i destabilizaciju celog regiona“.
On je rekao da Srbija snažno podržava kontinuirano prisustvo i puno angažovanje Unmik.
„Posle više od 25 godina, mandat misije još nije isupnjen, a izazovi na terenu postaju sve složeniji iz dana u dan. Uloga Unmik nije samo relevantna, već i neizostavna“, ocenio je Đurić.
Naveo je da veruje da su danas svi svesni posledica presedana koji je učinjen 2008. godine jednostranim proglašenjem nezavisnosti Kosova.
„Na vreme smo upozorili da, kada se principi međunarodnog prava prekrše, pitanje je kako izaći iz tog začaranog kruga. Svaka zemlja može imati svoje Kosovo“, poručio je Đurić i ukazao da se situacija na terenu na Kosovu i Metohiji pogoršava, a Srbi plaćaju cenu toga.
Đurić je ukazao na jednostrane poteze i etnički motivisane incidente, koje je počinio aktuelni režim, na čelu sa Aljbinom Kurtijem, a između ostalog je naveo da su ukinute plate, penzije i socijalna pomoć hiljadama srpskih porodica.
„Osnovna sredstva preživljavanja mnogih naših sunarodnika su dovedena u opsanost“, kazao je Đurić.
On je rekao i da smo 15. januara ove godine bili svedoci koordinisanih napada Prištine na srpske institucije i dodao da „to nije bila samo politička provokacija, već proračunati pokušaj da se izbriše kolektivni identitet Srba u tim zajednicama“.
Đurić je ocenio da u Prištini nema političke volje da se formira Zajednica srpskih opština i da „umesto toga vidimo etno-nacionalističku strategiju, izgrađenu sa ciljem izazivanja straha, zastrašivanja i izopštavanja“.
Istakao je i da je na nedavnim izborima jedno poslaničko mesto oduzeto Srpskoj listi.
Đurić je naveo da je Kurtijev režim nedavno pokrenuo „široku kampanju progona viđenijih Srba na Kosovu i Metohiji, zbog učešća u protestima krajem 2022. godine“.
„Od uspostavljanja međunarodnog prisustva na Kosovu i Metohiji zabeleženo je 9.530 etnički motivisanih incidenata. Samo u izveštajnom periodu dogodila su se 63 takva incidenta, a u 25 slučajeva pripadnici takozvane kosovske policije su bili direktno umešani“, rekao je Đurić.
Prema njegovim rečima, „ono što Kurti radi Srbima na Kosovu i Metohiji je ciljani smišljeni i sistematski etnički revanšizam“.
Ukazao je da je dijalog ostaje jedini održiv put napred, ali on mora da se zasniva na poverenju.
„Slika koju sam vam danas predstavio je mračna. U ovakvim okolnostima teško je govoriti o uspostavljanju poverenju, a složićemo se da je to preduslov za svaki dijalog, uključujući i ovaj između Beograda i Prištine“, kazao je Đurić.
Istakao je da veruje da je u ovom momentu potrebna nova snaga i energija da bi se oživeo dijalog koji nije pokazao nikakav napredak već duže vreme.
„U tom smislu, novi specijalni predstavnik Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine nema lak zadatak, ali ima našu punu podršku da u ovim teškim okolnostima učini sve što je u njegovoj moći da uspostavi neophodno poverenje između svih strana u procesu u ovim teškim okolnostima“, rekao je Đurić.
On je dodao da ono o čemu je danas govorio mora da bude alarm za međunarodnu zajednicu.
Đurić je istakao da „Kurtijev režim mora da bude zaustavljen u njegovoj samoproglašenoj misiji da Srbi moraju da pate i plate“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.