
Predstavnici stalnih članica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija (SB UN) večeras su na sednici u Njujorku izneli poznate stavove o odnosima Beograda i Prištine i daljem radu Misije UN na Kosovu (UNMIK).
Tokom rasprave na sednici SB UN, na kojoj je razmatran novi izveštaj generalnog sekretara UN Antonija Gutereša o radu UNMIK-a, SAD i Velika Britanija su se ponovo založili za ukidanje te misije, dok su protiv toga bili Francuska, Rusija i Kina.
Ambasador SAD pri UN Džon Keli pozvao je na postepeno ukidanje UNMIK-a i založio se da sednice SB UN o Kosovu ubuduće budu zatvorene za javnost i da se održavaju jednom godišnje.
„Priznajemo ranije napore UNMIK-a na osnaživanju dijaloga i reformi, ali je došlo vreme za ukidanje te misije. Preporučujemo da UNMIK počne da prebacuje svoja ovlašćenja na druge agencije UN koje su adekvatnije za te poslove. Proces ukidanja misije treba da bude postepen“, rekao je Keli.
Keli je kazao da je UNMIK odavno prevazišao prvobitni mandat i dodao da su SAD posvećene smanjenju nepotrebnih troškova u međunarodnim organizacijama.
„UNMIK je mirovna misija bez mirovnih snaga i 81 odsto svog budžeta izdvaja na plate zaposlenih“, naveo je Keli.
On je rekao da Kosovo i Srbija moraju da rade na smanjivanju tenzija, da se uzdrže od eskalatornih poteza i da grade mir i stabilnost.
„Konačni cilj mora biti međusobno priznanje. Normalizacija odnosa Kosova i Srbije je od ključnog značaja za stabilnost Zapadnog Balkana“, naveo je ambasador SAD.
Ruski ambasador pri UN Vasilij Nebenzja ponovio je poznat stav Moskve da UNMIK treba da nastavi sa radom jer je situacija na terenu nestabilna.
Nebenzja je optužio Prištinu za „šovinističko ponašanje“ prema kosovskim Srbima, ponovivši stav Beograda da se to radi sa ciljem njihovog proterivanja sa Kosova.
On je nabrojao niz slučajeva kršenja osnovnih prava Srba i kritikovao je Evropsku uniju što ne primorava Prištinu da sprovede ono na šta se obavezala sporazumima sa Beogradom, pre svega da formira Zajednicu srpskih opština.
„Pitamo se hoćemo li ikada čuti glas iz Brisela koji će se založiti za sprovođenje postignutih sporazuma“, kazao je Nebenzja.
Predstavnik Velike Britanije pri UN rekao je da je situacija na terenu „neprepoznatljiva u odnosu na 1999. godinu“ i izrazio uverenje da je vreme da SB UN razmotri dalje postojanje UNMIK-a.
On je rekao da London ohrabruje Srbiju i Kosovo da se konstruktivno angažuju u dijalogu pod okriljem EU „kako bi postigli sveobuhvatni i pravno obavezujući sporazum o normalizaciji odnosa kroz punu primenu Sporazuma o putu ka normalizaciji od obe strane“.
Dodao je da Velika Britanija „snažno ohrabruje“ Srbiju da „bez daljeg odlaganja privede pravdi odgovorne za napade iz 2023. godine“ – na pripadnike misije KFOR i na kosovsku policiju u Banjskoj, i da ispuni obećanje o saradnji u istrazi prošlogodišnjeg napada na kanal Ibar-Lepenac.
Naveo je da je Velika Britanija dugogodišnji prijatelj Prištine i da ostaje posvećena podršci evroatlantskih težnji Kosova i razvoju inkluzivne i multietničke demokratije na Kosovu.
Francuski ambasador pri UN Žerom Bonafont rekao je da Pariz pozdravlja ulogu UNMIK-a u uspostavljanju poverenja među zajednicama i da podržava produženje mandata te misije.
Bonafont je pozvao Beograd i Prištinu da poštuju postignute sporazume i zatražio povratak kosovskih Srba u institucije Kosova.
On je izrazio žaljenje zbog jednostranih poteza Prištine kojima se otežava život kosovskih Srba, a zatražio je i da odgovorni za napad na kosovske policajce u Banjskoj budu privedeni pravdi.
Ambasador Kine pri UN Geng Žuang kazao je da UNMIK ima važnu ulogu u jačanju međuetničkog pomirenja i pozvao sve strane da podrže rad te misije.
Geng je naveo da je Kina privržena Rezoluciji 1244 SB UN i da dve strane treba da dođu do obostrano prihvatljivog rešenja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.